در پاسخ به این سوال که اصلا تراول کابل آسانسور چیست باید بگوییم این قطعه از آسانسور که در انگلیسی به صورت Elevator Traveling Cable خوانده می‌شود، یک راه ارتباطی بین کابل آسانسور و دستگاه کنترل کننده آسانسور است که در اتاق آسانسور قرار داده می‌شود. تراول کابل آسانسور در حرکت مداوم است و به همین علت باید انعطاف‌پذیری و استحکام مناسبی داشته باشد.

در تعریف دیگر می‌توانیم بگوییم تراول کابل آسانسور یک راه ارتباطی حیاتی میان کابین آسانسور و مدار کنترل آن ایجاد می‌‌کند. در آسانسورهای متداول، همه اطلاعات سیگنال و قدرتی از طریق تراول کابل آسانسور به کابین آسانسور منتقل می‌شود.

همچنین برای تکمیل تعریف تراول کابل آسانسور، این نکته را باید اضافه کنیم: این نوع کابل، نوعی کابل هدایتی است که از چندین رشته تشکیل شده است و دستورات تابلو فرمان آسانسور را به کابین مخابره می‌کند تا آسانسور به مقصد مورد نظر حرکت کند.

طول عمر این کابل‌ها بسته به نوعی که خریداری می‌شود، بین ۱۰ تا ۱۵ سال متغیر است.

 

نحوه نصب تراول کابل آسانسور

به طور کلی درباره نحوه نصب تراول کابل آسانسور باید بگوییم این کابل به شکل لوپ و با بست تراول کابل آسانسور از یک سو به تابلو فرمان و از سوی دیگر به زیر کابین (یوک) متصل می‌شود.

وظیفه تراول کابل آسانسور

همانطور که در بخش معرفی تراول کابل آسانسور اشاره کردیم، تراول کابل آسانسور، رشته‌های هدایتی هستند که وظیفه انتقال برق و دستورات تابلو فرمان به کابین آسانسور را به عهده دارد تا کابین به سمت مقصد مورد نظری که مسافر درخواست کرده، حرکت کند.

انواع تراول کابل

تراول کابل آسانسور را از جهت ویژگی‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌کنند که در ادامه به آنها پرداخته شده است:

انواع تراول کابل آسانسور بر اساس شکل: تراول کابل با ساختار گرد و ساخت تخت. تراول کابل‌های ساختار گرد معمولا از رشته‌های هدایتی مختلفی تشکیل شده‌اند که دور یک عضو مرکزی پیچیده شده‌اند. معمولا تعداد رشته‌هایی که در این کابل‌ها استفاده می‌شود، بسیار زیاد و حدود ۱۲۰ عدد است. همچنین این نوع کابل‌ها، انعطاف‌پذیری بسیاری دارند.

در کابل‌های تخت، هر کدام از تک رشته‌ها به صورت موازی کنار هم قرار می‌گیرند و یا  آنکه چندین رشته که به صورت گرد کنار هم قرار گرفته‌اند، موازی با دیگر مجموعه رشته‌های گرد قرار می‌گیرند و در نهایت با ورقه و یا صفحه محافظتی پوشانده می‌شوند.

انتخاب این نوع رشته‌ها براساس قیمت و کاربرد آنها خواهد بود در آسانسورهایی که در ارتفاعات کم تردد می‌کنند، انواع تراول کابل‌های تخت، بیشتر استفاده می‌شوند. اما در آسانسورهایی که باید ارتفاع طولانی را بالا و پایین بروند و سرعت در آنها مهم‌تر است، از تراول کابل‌های گرد استفاده می‌کنند.

انواع تراول کابل آسانسور بر اساس تعداد رشته: به طور معمول تراول کابل‌های تخت در انواع ۴، ۸، ۱۲، ۱۶، ۲۰ و ۲۴ رشته‌ای تولید می‌شوند و با توجه به مشخصات آسانسور معمولا انواع ۱۲، ۲۰ و ۲۴ رشته‌ای متداول‌تر است.

انواع تراول کابل آسانسور از لحاظ جنس: در ساخت تراول‌ کابل از مواد متعددی استفاده می‌شود. اما به صورت کلی تراول کابل را بر اساس جنس در دسته‌های آلومینیوم  (cca)، مس‌واره (نیمه مس) و تمام‌مس تقسیم‌بندی می‌کنند.

همچنین نکات دیگری در مورد ساختار کابل تراول آسانسور وجود دارد:

در ساختار تراول کابل، رشته‌ای از نخ نایلونی بسیار محکم وجود دارد که باعث استقامت کابل و طول عمر آن می‌شود.

برای آسانسورهای با سرعت بالا یا مرتفع، پوشش تراول‌ کابل ضخیم‌تر بوده و در بافت آن از رشته‌های مقاوم در برابر کشش و تنش استفاده می‌شود. این گونه کابل‌ها معمولا با رشته‌هایی از سیم بکسل مسلح می‌شوند که پیش از این آنها را در ساختار تروال کابل‌های گرد معرفی کردیم.