منظور از انرژی آسانسور چیست؟

این روزها در همه جا درباره انرژی صحبت می شود و همه در تلاش هستند از انرژی مصرفی خود بکاهند. بدون وجود انرژی، هیچ آسانسوری وجود نخواهد داشت. منظور از انرژی آسانسور چیست؟

مصرف انرژی در آسانسور را می توان بهینه کرد. بازدهی انرژی در دستگاه هایی مانند آسانسور باید بالا باشد. با استفاده از خدمات سرویس و نگهداری آسانسور و همچنین تعمیر آسانسور می توان مصرف انرژی در آسانسور را کاهش داد.

در سال های ابتدایی ساخت آسانسور، مصرف انرژی آن مهم نبود. ولی بعدها تصمیم گرفته شد مصرف انرژی توسط بشر کاهش داده شود. زیرا انرژی باید برای نسل های آینده نیز در دسترس باشد. در چند سال اخیر به میزان مصرف انرژی در آسانسور ها به طور ویژه توجه شده است.  در اروپا از استاندارد VDI 4707-1:2009 به منظور نشان دادن میزان مصرف انرژی آسانسور استفاده می شود. خریدار آسانسور می تواند میزان انرژی مصرفی آسانسور را طبق این استاندارد مشاهده کند.

بازدهی و مصرف انرژی آسانسور

انرژی در آسانسورها به دو صورت مصرف می شود که عبارت است از: مصرف انرژی ایستا و مصرف انرژی در حال حرکت کابین. مصرف انرژی ایستا به روشنایی کابین، سیگنال های نمایش، برق کنترلر، فن تهویه کابین، نشانگرها و کانورتر در حالت سکون مربوط است.

برای مشخص کردن بازدهی آسانسور، این دو نوع مصرف انرژی به صورت مستقل اندازه گیری می شود. تحلیلگر توان ۳ فاز می تواند مصرف انرژی را اندازه گیری کند. خطای ان ابزار نباید بیشتر از پنج درصد باشد. می توان با روش زیر مصرف انرژی واقعی آسانسور را به دست آورد.

نخست آسانسور در حالت ایستا به مدت پنج دقیقه باقی می ماند تا روشنایی کابین، سیستم کنترل و غیره به خواب برود. سپس توان مصرفی برحسب وات در حالت ایستا اندازه گیری می شود. در مرحله بعدی، مصرف انرژی در حال حرکت کابین از حداقل ۱۰ سیکل حرکتی محاسبه می شود. یک سیکل حرکتی به حرکت آسانسور در کل مسیر به سمت پایین و بالا گفته می شود. در سیکل حرکتی از درها نیز استفاده می شود. در آسانسورهای هیدرولیکی و کششی، از کابین بدون وزنه و مسافر در محاسبه میزان مصرف انرژی استفاده می شود.

برای آسانسورها از استاندارد VDI 4707-1 استفاده می شود که با استفاده از آن و با اعمال ضرایب تصحیح می توان میزان مصرف انرژی را به دست آورد. در این محاسبه، کابین یک بار میانگین دارد. با استفاده از استاندارد ذکر شده می توان بازدهی انرژی آسانسور را محاسبه کرد و آن را توسط یک برچسب انرژی نشان داد.

چه عواملی در مصرف انرژی آسانسور تاثیرگذار هستند؟

علاوه بر افزایش مصرف آسانسور، عوامل دیگری مانند کیفیت نصب روی میزان مصرف انرژی آسانسور تاثیرگذار است. سایر عوامل تاثیرگذار عبارت است از:

  • فعال بودن سیستم خواب رفتن سیستم کنترل و کانورتر
  • درست انجام شدن روغن کاری کفشک ها
  • تنظیم درست وزنه تعامل و کفشک های راهنما کابین با ریل راهنما
  • فعال بودن قطع کننده فن تهویه کابین و روشنایی در زمان سکون
  • فعال بودن بازیابی انرژی کانورتر
  • متعادل نگه داشته شدن دمای موتورخانه
  • افزایش جرم کل سیستم با آینه ها، ورق های سنگین و کاشی های کف
  • بالانس شدن درست وزنه تعادل

اگر هرکدام از موارد بالا به درستی تنظیم نشده است، می توانید با سرویس و استفاده از خدمات سرویس و نگهداری آسانسور مشکلات موجود را برطرف کنید.

سرویس و نگهداری آسانسور

آسانسور ممکن است با مشکلات متعددی مواجه شود و نیاز به تعمیر پیدا کند. این مشکلات می توانند مصرف انرژی آسانسور را افزایش دهند. برای مثال وقتی کارکرد آسانسورها بیشتر می شود، عملکرد رله های آن کاهش می یابد. در چنین مواقعی می توانید با یک شرکت تعمیر آسانسور با تجربه و حرفه ای تماس بگیرید و رله ها را تعویض کنید. مشکلات برق و سنسور باعث می شود ژانراتور به درستی کار نکند و در آسانسور شما باز نشود. در بدترین شرایط ممکن است عملکرد آسانسور به طور کامل دچار مشکل شود. بنابراین شرکت های تعمیر آسانسور با سرویس و نگهداری آسانسورتعم به صورت منظم می توانند عمکرد روان و کارآمد آسانسور را حفظ کنند. پیشگیری بهتر از تعمیر آسانسور خراب است. بازرسی های منظم و دقیق و سرویس و نگهداری آسانسور می تواند بهره وری آسانسور را به طور قابل توجهی افزایش دهد و از خراب شدن آن پیشگیری کند. سرویس و تعمیر آسانسور علاوه بر موارد ذکر شده می تواند مصرف انرژی آسانسور را تا پانزده درصد کاهش دهد.

یکی از راه های کشف مشکلات و جلوگیری از خرابی آسانسور، بررسی کیفیت انرژی آسانسور است. با بررسی کیفیت انرژی می توانید فعالیت های غیرعادی مانند ولتاژ کم یا زیاد را کشف کنید.

اگر مجبورید برای آسانسور مدت طولانی منتظر بمانید و آسانسور شما به طور مکرر خراب می شود، زمان تعمیر آسانسور فرا رسیده است. مصرف بالای انرژی، گرم شدن بیش از حد و کم بودن ضریب توان نشانگر وجود مشکلاتی در آسانسور است. با سرویس و نگهداری آسانسور می توانید هزینه های زمان خرابی را کاهش دهید.